Kalendarz wydarzeń w Fabryce sierpień/wrzesień

Kalendarz wydarzeń w Fabryce sierpień/wrzesień

Witajcie!

Kilka osób sugerowało nam żebyśmy planowali warsztaty i wydarzenia z dużym wyprzedzeniem i dawali znać wcześniej. My zawsze słuchamy tego, co macie nam do powiedzenia, aby Fabryka działała lepiej, dlatego przychodzimy dzisiaj z terminarzem na kilka najbliższych tygodni.

Kalemdarz

Wydarzenia będą pojawiały się już niebawem na naszym Facebooku.

Czym będą otwarte czwartki?

Sytuacja wygląda tak, że nie możemy być dostępni w Fabryce dla Was tak jak do tej pory, dlatego musimy się trochę przeorganizować. Jakie zmiany Was czekają?

Stali członkowie, którzy są już samodzielni i zdobyli nasze zaufanie, otrzymują klucze do Fabryki i korzystają do woli. Tu nic się nie zmieniło. Natomiast sporo zmienia się dla osób, które wpadają jednorazowo.

Już jakiś czas temu zrezygnowaliśmy z wejściówki dwugodzinnej. Dla osób dłubiących od czasu do czasu mamy jedynie wejściówki na cały dzień, ale osoba chcąca skorzystać z tego typu wejściówki musi być w miarę samodzielna w Fabryce. Oczywiście możecie pytać o narzędzia, o radę, ale nie mamy możliwości mieć osoby, która będzie dostępna tylko dla Was przez cały czas pracy. Musicie być zaznajomieni z naszymi maszynami, z przepisami, regulaminem i radzić sobie w miarę samodzielnie. Najlepiej jeżeli zgłosicie dzień wcześniej, że chcecie wpaść na cały dzień, bo możecie nas nie zastać w Fabryce.

Dla osób, które dłubią jeszcze mniej, czyli przychodzą po prostu coś zrobić, naprawić, dociąć, jednym słowem okazjonalnie mają coś do zrobienia, niestety zamykamy Fabrykę na co dzień.  Ale w zamian za to od września będziemy mieć właśnie otwarte czwartki. Oznacza to tyle, że w czwartek w godzinach od 16 do 19 Fabryka i my jesteśmy cali dla Was. I możecie korzystać ze wszystkiego zupełnie ZA DARMO! Także ze studia foto :) W skrócie – w każdy czwartek, każdy kto ma coś do zrobienia, przychodzi między 16 a 19 i nie płaci ani grosza za wejściówkę.

Studio foto też za darmo!

Dzień otwarty, to dzień otwarty i także nasze studio stoi przed Wami otworem :) Na ten czas nie zapisujemy rezerwacji na normalne sesje, więc studio będzie dostępne dla tych, którzy po prostu przyjdą pstryknąć sobie kilka zdjęć lub sprawdzić nasze studio w akcji. W pozostałe dni studio jest dostępne normalnie jak do tej pory, czyli na rezerwacje. Pamiętajcie jednak o godzinach otwarcia (10-19).

Dobra zmiana?

Zmiany czasem ciężko zaakceptować, ale mamy nadzieję, że te nie będą bardzo dotkliwe dla Was ;) Ze względów osobistych musieliśmy podjąć taką decyzję, aby na co dzień zamknąć Fabrykę dla osób, które nie są stałymi członkami, ponieważ nie możemy być na miejscu tak jak do tej pory – od rana do nocy :) Liczymy na Waszą wyrozumiałość.

Przesyłajcie info w świat, że od 1. września Fabryka w czwartek po południu jest za darmo.

Do zobaczenia :)

Zmiany w cenniku

Zmiany w cenniku

Wraz z początkiem września nastąpiła zmiana w regulaminie, a z początkiem października robimy małą rewolucję w cenniku. Ale może od początku…

Jesteśmy fundacją i wiele osób oczekuje od nas, że będziemy miejscem zupełnie darmowym. Niestety rzeczywistość z naszej strony nie wygląda tak różowo. Lokal wynajmujemy całkowicie prywatnie, nie mamy żadnych dofinansowań z miasta, z projektów, grantów, itp. Wszystko, co wkładamy w Fabrykę jest z naszych pieniędzy, zarobionych ciężką pracą. Oprócz samego czynszu mamy jeszcze mnóstwo innych kosztów, od księgowej, wody, prądu, po „drobne” koszty jak kawa ;) , papier toaletowy, mydło, czy kleje, smary i materiały eksploatacyjne do maszyn i narzędzi. Niby nic, a grosz do grosza i wychodzi kilka tysięcy miesięcznie. I tylko dlatego wejście do pracowni jest płatne. Do tej pory włożyliśmy wiele, wiele więcej niż udało się „zarobić”, więc daleko nam jeszcze do życia z Fabryki ;) Ba, nawet daleko nam do odrobienia samych kosztów ;) Nie jest to biznes i mamy nadzieję, że większość z Was teraz już rozumie, dlaczego trzeba płacić.

Czytaj dalej

FabLab Camp! – czyli FabLaby łączmy się

FabLab Camp! – czyli FabLaby łączmy się

W maju tego roku chłopacy z FabLab Łódź zainaugurowali spotkania wszystkich twórców makerspace, fablab, itp. „tworów”. Oprócz tego, że my możemy zaczerpnąć dużą dawkę wiedzy od bardziej doświadczonych, chociażby w kwestii formalnej i organizacyjnej, to w kupie siła – wiadomo ;) Dla nas – raczkujących – te spotkania są niesamowicie przydatne, inspirujące, dosłownie przestawiają nam w głowie :)
Ale po kolei…

Czytaj dalej

Oferta przyjęć urodzinowych i kreatywnych warsztatów

Oferta przyjęć urodzinowych i kreatywnych warsztatów

Dzisiaj tylko krótkie ogłoszenie :)
Pracujemy nad stworzeniem oferty kreatywnych przyjęć urodzinowych oraz warsztatów dla dzieci na jesień i zimę. Informacje znajdą się na naszej stronie internetowej pod koniec wakacji.

Wszelkie Wasze propozycje i sugestie będą mile widziane. Czekamy także na kontakt od osób chętnych do poprowadzenia warsztatów.

 

Fabryka na Instagramie

Fabryka na Instagramie

Czołem!
Mówiliśmy już o tym na Facebooku, ale powtórzymy to także tutaj dla tych, którzy Facebooka nie używają. Od jakiegoś czasu zaczęliśmy prowadzić profil Fabryki na Instagramie. Tzn. jest to w zasadzie profil Łukasza, który wrzuca tam wszystko to, co dotyczy samej Fabryki, Majsterkowa i ogólnie DIY.

Gorąco zachęcamy do śledzenia profilu @majsterkowo!

Fabryka na Instagramie

Zapewniamy codzienną dawkę zdjęć z życia Fabryki ;)

Pozdrawiamy!
Ekipa Fabryki

Relacja z pierwszego kursu szycia w Fabryce

Relacja z pierwszego kursu szycia w Fabryce

Jesteśmy świeżo po kursie szycia i na fali tej radości od razu przygotowaliśmy dla Was relację. Zobaczcie jak pracowały nasze warsztatowiczki i co pięknego stworzyły.

Na początku trochę teorii oraz plan pracy ;)

Kurs szycia dla początkujących #

Dziewczyny od razu zabrały się do roboty.

Kurs szycia dla początkujących #2


Kurs szycia dla początkujących #4

Kurs szycia dla początkujących #5

Czasem szło lepiej

Kurs szycia dla początkujących #7

Czasem gorzej ;)

Kurs szycia dla początkujących #9

Ale w końcu powstała nie jedna, ale aż dwie poszewki na poduszki.

Później dziewczyny wzięły się za bardziej ambitne projekty i zrobiły serduszka – zawieszki.

Kurs szycia dla początkujących #11

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okazało się, że trafiły nam się takie zdolne kursantki, że zdążyły jeszcze zrobić manekina – stojak na biżuterię.

Kurs szycia dla początkujących #15

Najpierw do pomocy zaciągnęły Łukasza, który w 5 minut wykombinował stojaczki.

Kurs szycia dla początkujących #12

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manekiny szybko nabrały kształtów:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kurs szycia dla początkujących #13

Ostatnie szlify

Kurs szycia dla początkujących #14

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I wszystko gotowe! (gdzieś w międzyczasie powstały jeszcze dwa igielniki ;) )

Kurs szycia dla początkujących #16

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nasze zdolne, zadowolone, wesołe dziewczyny wraz z Panią Anią :)

Kurs szycia dla początkujących #20

Dziękujemy dziewczynom za przybycie i ogromne podziękowania dla pani Ani za solidną dawkę wiedzy, cierpliwość i miłą atmosferę. Mam nadzieję, że wszyscy są zadowoleni tak samo jak my :)

Kolejny kurs szycia odbędzie się prawdopodobnie pod koniec sierpnia lub tuż po wakacjach.

Dzień dziecka w TESCO – czyli ekipa Fabryki w plenerze

Dzień dziecka w TESCO – czyli ekipa Fabryki w plenerze

Jakiś czas temu dostaliśmy propozycję, aby poprowadzić zajęcia dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, a przy okazji pokazać co nieco z naszych propozycji, które są dostępne na co dzień w Fabryce. Przez dwa dni gościliśmy w zielonogórskim TESCO, gdzie zapoznawaliśmy dzieci i rodziców z nauką i technologią.

Pierwszego dnia królowały drukarka 3D i wyrzynarka włosowa:

Pokazy w TESCO

Każdy, kto odwiedził nasze stoisko, miał możliwość zobaczyć na żywo pracę drukarki, pobawić się wydrukowanymi ruchomymi gadżetami i otrzymać nasz fabryczny breloczek do kluczy.

Druk 3D Fabryka Pasji

Tuż obok drukarki stała wyrzynarka włosowa, która wzbudzała nie mniejsze emocje. Zaangażowaliśmy do pracy dzieci i rodziców, którzy wspólnie wykonali zawieszki w kształcie serca.
Dziecko malowało na deseczce kształt, rodzic wycinał, a później było wspólne ozdabianie. Dla dzieci i dla rodziców (chyba nawet bardziej ;) ) była to niesamowita atrakcja.

Pokazy Dzień Dziecka

Drugiego dnia z normalnych, spokojnych ludzi, przeistoczyliśmy się w szaaalooonych naukowców ;)

IMG_20150531_111217

IMG_20150531_105658

Dzień zaczęliśmy od eksperymentów chemicznych, podczas których dzieci miały możliwość zobaczyć i dotknąć m.in. ciecz nieniutonowską i „wybuchający” wulkan.

Pokazy chemiczne #1

Pokazy chemiczne #5

Pokazy chemiczne #4

Pokazy chemiczne #3

Pokazy chemiczne #2

Pokazy chemiczne #6

Po kilkugodzinnym taplaniu się w różnych płynach, przyszedł czas na tworzenie robotów z odpadów. Wraz z dziećmi stworzyliśmy Tescusia i Tescolinę, które zdobią pasaż TESCO ;)

Budowanie eko robota

Kolejną naszą propozycją dla dzieci było pogotowie pluszakowe, czyli ratowanie zepsutych zabawek. Zajęcia te przyciągnęły wiele osób. Razem doklejaliśmy urwane łapki, oczy, „bandażowaliśmy” rany.

Pogotowie pluszakowe #1

Pogotowie pluszakowe #2

Pogotowie pluszakowe #3

No a na koniec znowu wyciągnęliśmy wyrzynarkę i znowu mieliśmy duuużo rodzin, które wspólnymi siłami wykonały zawieszkę.

Pokazy majsterkowania #1

Pokazy majsterkowania #3

Pokazy majsterkowania #2

Pokazy majsterkowania #4

Pokazy majsterkowania #5

Chociaż dziećmi nie jesteśmy, my również bawiliśmy się bardzo fajnie. I, aby móc się dalej tak świetnie spędzać czas razem z najmłodszymi, szykujemy ofertę kreatywnych przyjęć urodzinowych w Fabryce. Szczegóły już niebawem ;)

Warsztaty „Prezent dla Mamy”

Warsztaty „Prezent dla Mamy”

Zapraszamy w najbliższą sobotę na warsztaty, w czasie których przygotujemy wyjątkowe prezenty na Dzień Mamy.

plakat dm

Podczas zajęć przygotujemy drewniane pudełko ze zdjęciem oraz glicerynowe mydełka. Na koniec pięknie zapakujemy oba prezenty.

Zapisy przyjmujemy drogą mailową lub przez sklep: http://sklep.fabrykapasji.org/warsztaty/11-wstep-na-warsztaty-prezenty-na-dzien-mamy.html

Serdecznie zapraszamy!